محبوب‌ترین های آپشن‌ خودرو

محبوب‌ترین های آپشن‌ خودرو

معرفی محبوب‌ترین های آپشن‌ خودرو

در بازار فروش اتومبیل، عوامل کسب موفقیت تنها به طراحی بدنه و مشخصات فنی یک خودرو محدود نمی‌شود، شرکت‌های خودروسازی همواره تلاش می‌کنند از راه‌های مختلفی خریداران را به سمت مدل‌های جدید خود جذب کنند، این راه‌ها می‌تواند قیمت‌گذاری مناسب، اعمال تخفیف‌های مختلف، خدمات پس از فروش، تسهیلات ویژه خرید قسطی یا در نظر گرفتن بروزترین آپشن‌ خودرو، فناوری های جدید جذاب و منحصر‌به‌فرد برای یک خودرو باشد.

البته در کنار تمامی این موارد قطعا طراحی شاسی و ظاهر خودرو به همراه مشخصات فنی، از اصلی‌ترین ملاک‌های انتخاب یک مدل جدید هستند، اما در هر صورت برخی قابلیت‌های جانبی نیز نقش موثری در انتخاب یک خودرو در میان مدل‌های مشابه آن دارد. در بسیاری از موارد خریدارانی که بر سر دوراهی میان دو خودرو از دو شرکت مختلف مانده‌اند تنها با در نظر گرفتن آپشن‌های یک مدل، آن را خریداری می‌کنند، به این ترتیب قابلیت‌های جانبی مانند آپشن، واقعا در موفقیت یک خودرو در بازار تاثیر گذار است.

سیستم کروز کنترل تطبیقی (Adaptive Cruise Control)

ACC یکی از آپشن‌های فوق پیشرفته در خودرو‌های امروزی و نسل جدیدی از سیستم کروز کنترل‎ سرعتی محسوب می شود.

در نسل قدیم یعنی سیستم کروز کنترل سرعتی، این امکان برای راننده فراهم شده بود که با تثبیت ‌کردن سرعت اتومبیل استراحت کند و در حالی که ماشین با سرعت مشخص‌شده در حال حرکت است، برای مدتی پای خود را از روی پدال گاز بردارد.

سیستم کروز کنترل تطبیقی نسبت به نوع سرعتی، بسیار مجهزتر و کارآمدتر می باشد. در تکنولوژی ACC، ماشین مجهز به سنسورهای حرکتی و رادارهای اسکن جاده‌ای است که با کمک آن‌ها، وضعیت اتومبیل را نسبت به جاده و خودروهای اطراف کنترل میکند؛ سرعت را متناسب با شرایط جاده تغییر می‌دهد و هنگام نیاز به صورت اتوماتیک ترمز می‌کند.

اولین خط تولید انبوه اتوبوس برقی کشور در ایران خودرو دیزل افتتاح می شود
بخوانید

در حالی که سیستم کروز کنترل سرعتی، روی یک سرعت مشخص حرکت می‌کند و راننده برای ترمز کردن، باید پای خود را روی پدال ترمز قرار بدهد تا سیستم خاموش شود و کنترل ماشین دوباره به دست راننده بیافتد.

سیستم استارت بدون کلید (Keyless Start)

با کمک آپشن‌ خودرو KS، امکان باز و قفل کردن درهای ماشین و استارت موتور بدون نیاز به استفاده از کلید برای شما فراهم میگردد. در واقع شیوه کار به صورتی است که راننده با استفاده از کارت یا سوئیچ هوشمند در فاصله یک متری، قفل درها را به صورت اتوماتیک باز می‌کند و زمانی که پشت فرمان قرار می‌گیرد؛ بدون نیاز به فشار دکمه استارت، پدال ترمز را نگه داشته و در نهایت خودرو روشن می‌شود.

نکته مهم: در بعضی از ماشین‌های جدید، جهت رفع مشکل هک‌شدن کد سوئیچ هوشمند از چندین کد استفاده می‌شود و در هر بار استفاده، به صورت تصادفی بین سه تا هشت کد برای سنسور خودرو ارسال می‌شود تا ایمنی آن افزایش یابد.

 سیستم دید در شب (Night Vision)

همچنین علاوه بر موارد خارجی، اطلاعات خود اتومبیل همچون وضعیت سیستم گرمایشی، کیلومترشمار، مقدار سوخت، دمای موتور و … نیز در معرض دید راننده قرار می‌گیرد.

شما در مسیرهای کم ‌نور و حتی فاقد نور می‌توانید با سیستم Night Vision بدون هیچ مشکلی رانندگی کنید. سیستم دید در شب، مجهز به یک دوربین و سیستم مادون قرمز می باشد که مسیر رانندگی را از مادون قرمز دریافت و به صورت سیاه و سفید بر روی یک نمایشگر یا صفحه کیلومتر‌شمار نشان می‌دهد و در نتیجه وضعیت جاده را به راننده اطلاع میدهد. این امکان یکی از آپشن‌های بسیار محبوب افرادی است که بیشتر در شب و جاده‌های کم نور رانندگی ‌می‌کنند.

امیدواری جنرال موتورز به خودروهای برقی
بخوانید

پارک کردن اتوماتیک (Auto Park)

سیستم Auto Park با کمک سنسورهای تعبیه‌‌ شده در سپرهای (جلو و عقب) ماشین و همچنین یک کامپیوتر پردازش‌گر مخصوص، مواردی همچون طول و عرض جای پارک، فضای موجود برای مانور اتومبیل و نحوه قرار‌گیری آن در محل پارک را محاسبه می‌کند.

آپشن‌ خودرو Auto Park در دو نوع دستیار پارک اتوماتیک و پارک اتوماتیک فول قابل ارائه است. در نوع دستیار پارک، کنترل دنده و ترمز به عهده راننده میباشد؛ اما در نوع پارک اتوماتیک فول، تمامی عملیات پارک توسط خود سیستم انجام می گردد که مختص خودروهای بسیار لوکس می باشد.

رادار نقطه کور

منظور از نقطه کور ماشین، محدوده‌ای در قسمت عقب اتومبیل با ابعاد ۹٫۵ در ۳ متر است که در زاویه مناسب به دور از دید راننده است؛ وظیفه رادار نقطه کور این است که ورود هر مانع یا خودرویی را در این محدوده به اطلاع راننده برساند.

آپشن‌ خودرو نشانگر هشدار نقطه کور، چراغ زرد رنگی بر روی آینه‌های کناری خودرو قرار دارد که با ورود هر مانعی در محدوده، به رنگ قرمز در‌می‌آید؛ همچنین در برخی از مدل‌های ماشین، این هشدار علاوه بر تغییر رنگ با سیستم ویبراتور صندلی یا بوق هشدار به  راننده اطلاع رسانی می‌کند.

نمایشگر شیشه جلو (Head-up Display)

HUD آپشن‌ خودرو شگفت ‌‌انگیز نوینی است که تمام اطلاعات ضروری ماشین را بر روی شیشه جلو نمایش می‌دهد تا تمام حواس راننده به سمت جاده باشد و از تصادفات احتمالی جلوگیری کند.

اطلاعات مورد نیاز نمایشگر شیشه جلو توسط دوربین‌های تعبیه شده و رادارهای اطلاعات موجود در خودرو فراهم می‌شود؛ در ادامه با کمک نقشه‌های دیجیتال، اطلاعات خارجی همچون محاسبات وضعیت جاده، موقعیت ماشین‌های اطراف شما، فاصله شما با خطوط جاده و … بر روی شیشه  نمایش داده می‌شود.

خودروهای گرانقیمت غیربومی وارد گیلان می شوند
بخوانید

دوربین 360 درجه خودرو

با استفاده از دوربین ۳۶۰ درجه، یک نمای کلی از تمام فضای اطراف خودرو در اختیار راننده قرار می گیرد. این آپشن‌ خودرو از چهار دوربین در قسمت جلو، عقب و زیر آینه‌های بغل و همچنین سنسورهای موجود در آن‌ها تشکیل شده که در نهایت با کمک یک نرم‌افزار، اطلاعات دریافتی از دوربین‌ها آنالیز و مورد محاسبه قرار میگیرد.

راننده با دوربین ۳۶۰ درجه، هنگام پارک کردن یا تردد از خیابان‌های باریک و تنگ بر اطراف خود تسلط کامل‌تری پیدا میکند و با اطلاعات کسب شده از آسیب رسیدن احتمالی به بدنه خودرو جلوگیری می گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن