کم-کردن-روغن-موتور2

علت کم کردن روغن موتور خودرو چیست؟

روغن موتور چیست؟

به لحاظ علمی، روغن موتور ترکیبی از روغن‌های پایه و افزودنی‌ هایی نظیر مواد ضد جوش، ضد زنگ، مواد ضد اکسید، مواد ضد کف، کاهش دهنده نقطه ریزش و… است. روغن پایه معمولا از مواد معدنی یا نفت خام تولید شده است. و بسته به نوع روغن حدود 80 تا 95 درصد، روغن موتور را تشکیل می ‎‌دهد. همچنین روغن موتورها بر اساس فرایند تولید به سه دسته مینرال، سنتتیک و نیمه سنتتیک تقسیم‎‌ بندی می‌ شوند. ساده‌ترین نوع روغن موتور مینرال است. و روغن موتورهای سنتتیک و نیمه سنتتیک پیشرفته‌ ترین آنها محسوب می‌ شود. در ادامه به دلایل کم کردن روغن موتور خودرو خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

علت کم کردن روغن موتور خودرو

کم کردن روغن موتور در خودرو از مسائله ای است که از دید کارشناسان خودرو لازم و ضروری می باشد. و از دید مصرف کنندگان خودرو امری غیر معمول و نشانه هایی از خرابی موتور خودرو است. فروش خودرو، از دید کارشناسان و مکانیک های خودرو کم شدن روغن موتور با توجه به ذات موتور و کارکرد آن در شرایط مختلف است. و به دلیل بالا رفتن حرارت در خودروها امری عادی تلقی شده است. به طور مثال خودروهایی که در اتومبیل رانی از آن ها استفاده می شود.

با توجه به کارکرد موتور خودرو در دمای بالا و راندمان بالا و سخت تر شدن شرایط کاری موتور میزان تبخیر روغن موتور بیشتر است. و این امری طبیعی می باشد. هر کارخانه سازنده خودرو علاوه بر معرفی روغنی برای خودرو خود، برای مثال کارخانه پژو برای مدل های 206 از روغن توصیه شده. توتال استفاده می نماید. و از حد مجاز و تعریف شده ای برای کاهش میزان روغن خودرو در مسافتی خاص مشخص شده است. که اکثرا مصرف کنندگان به آن توجه نمی کنند.

فناوری خودروهای جدید
بخوانید

وظایف روغن موتور

مهم ترین وظیفه روغن موتور، روانکاری و کاهش اصطکاک بین قطعات موتور است. اما روغن موتور وظایف دیگری نیز برعهده دارد، که اکثر افراد با آن‌ ها آشنا نیستند. این وظایف عبارتند از:

 • آب‌بندی: روغن موتور با ایجاد یک لایه نازک بین سیلندر و پیستون، مانع از نفوذ آب شده. و در واقع به‌ عنوان یک سیستم آب‌ بندی عمل می‌ کند.
 • خنک‌کاری: دمای موتور ‌هنگام کار به‌ شدت افزایش یافته. و این گرما باعث بالا رفتن. دمای قطعات می‌ شود. روغن موتور تا حدودی به خنک‌ کنندگی موتور نیز کمک می نماید.
 • كاهش اصطكاك قطعات متحرك موتور
 • كاهش سایش قطعات موتور
 • خنك کردن قطعات داخلی موتور
 • تمیز نگه داشتن قطعات داخل موتور از دوده و تركیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات
 • آب بندی كامل بین سیلندر و پیستون
 • محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی

کم-کردن-روغن-موتور

دلایل اصلی کم کردن روغن

از دلایل کم کردن روغن موتور سه علت می تواند وجود داشته باشد:

 • معمولاً ده تا بیست  درصد روغن  خروجی از طریق  کارتر  جداره سیلندر می سوزد و از موتور خارج می شود، این مقدار کاهش حدود  mm3/round  ۰٫۰۶ می باشد.
 • در موتور های احتراق داخلی به دلیل بالا بودن دمای سیستم مقداری از روغن موجود درون کارتر تبخیر شده. به عنوان مثال شاید برای شما سوال پیش آمده است. که دلیل بالا بودن حرارت و بالا بودن آمپر آب در خودرو هایی همانند پژو چیست؟ موتورهایی با احتراق داخلی برای عدم خام سوزی و نیز مشکل در سیستم احتراق نیاز مبرم به دمای مناسب دارند. و در غیر اینصورت مصرفی بالاتر از حد و نیز عدم استفاده از قدرت مناسب در خودرو را منجرب می شود.
 • به هر حال مجموع کاهش مجاز روغن  در ۱۰۰۰ کیلومتر  حدود ۲/۱ لیتر است. که در بعضی از خودرو ها به دلیل شرایط کاری سخت این میزان حتی ممکن است. به 2/5 لیتر در هر ۱۰۰۰ کیلومتر  نیز برسد.
امداد خودرو مشکین دشت - خودرو بر مشکین دشت - حمل خودرو مشکین دشت
بخوانید

عوامل نگران کننده کاهش روغن موتور خودرو

علاه بر عوامل کم کردن روغن موتوربعضی اوقات به دلیل برخی اشکالات میزان کم شدن روغن موتور افزایش می یابد. که باید با دقت  به آن توجه کرد و در جهت رفع آن اقدام  کرد.

 1. سطح روغن از محدوده مجاز بالاتر است در این حال باید  روغن را تا زیر  حد مجاز بالایی تخلیه نمود.
 2. روغن با ویسکوزیته نامناسب و کمتر از توصیه سازنده خودرو  انتخاب شده است، روغن باید تخلیه شده. و روغن مناسب جایگزین شود.
 3. دمای روغن از حد نرمال بالاتر رفته است. باید اشکالات مکانیکی را مورد توجه قرار داد.
 4. روغن از طریق آب بند های میل سوپاپ و میل لنگ به بیرون نشت می کند اشکالات آب بندها باید بر طرف شود.
 5. رینگ پیستون دچار سائیدگی شده است. رینگ ها و پیستون ها  باید تعمیر یا تعویض شوند.
 6. گاید و ساق سوپاپ ها دچار چسبندگی شده اند.  در این صورت قطعات باید تعویض شوند.
 7. آب بندی و سوپاپ ها  در حالت بسته دچار اشکال می شوند. باید سوپاپ ها  و نشیمنگاه آن ها را مورد بررسی قرار دهید.
 8. ویسکوزیته روغن باید مطابق گفته، سازنده خوردو انتخاب شده است. ولی به دلیل محدوده وسیع طول هیدروکربورهای موجود در روغن، هیدروکربورهای کوتاه تر سریعاً تبخیر می شوند و میزان روغن ها  کاهش پیدا می کند.

در انتها با توجه به شرایط و نیز نحوه کارکرد خودرو به طور مرتب سطح روغن موتور خودرو را به وسیله گیج(گژ) روغن چک کنید. و برخلاف تصور رنگ روغن نشان دهنده کیفیت آن نیست. یکی از خاصیت های روغن موتور تمیز کردن و دوده زدایی است. و در اصل باید خاصیت آن مورد بررسی قرار گیرد.

امداد خودرو فردوس - خودرو بر فردوس - حمل خودرو فردوس
بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن