اصول-رانندگی-در-باران

نکات مهم رانندگی در هوای بارانی و جاده لغزنده

طرز صحیح رانندگی در هوای بارانی

همیشه رانندگی در هوای خوب و ایده آل نیست، به طور مثال هرساله با رسیدن به فصل پاییز، شاهد آغاز بارندگی ها در شهر ها و جاده های کشور هستیم، رانندگی در شرایط بارانی ابدا موضوع سرگرم کننده ای نیست، در این شرایط غالبا دید رانندگان و عابرین بسیار ضعیف تر از حالت عادیست و سطح جاده ها و خیابان ها نیز لغزنده است، و آنچه اکثریت میخواهند، این است که زودتر به مقصد خود برسند…

بنابراین تعجبی ندارد که روزهای بارانی، از پر حادثه ترین و خطرناک ترین روزها برای رانندگی هستند.

ما در این مقاله قصد داریم تا مهارت رانندگی شما را در هوای بارانی، مه آلود و جاده لغزنده را بالا ببریم و همین طور به تجهیزات ضروری که تسلط شما را روی خودرو بیشتر می کند هم اشاره ای داشته باشیم.

صور کنید در یک جاده مشغول به رانندگی هستید و باران شروع به باریدن می کند، اولین اقدام تنظیم سرعت خودرو است، اگر از کروز کنترل استفاده می کنید سریعاً آن را قطع کنید، فاصله خودرو خود را با خودرو مقابل بیشتر کنید، با سرعت مطمئن حرکت کنید، برف پاک کن ها را مطابق با شدت باران تنظیم کنید، رفتار رانندگی خود را با شرایط جوی تغییر دهید و هوشیارتر باشید. 1. با چراغ روشن حرکت کنید! یک استراتژی مهم برای هوای بارانی استفاده صحیح از چراغ های جلو خودرو است. استفاده از دی لایت در چراغ های جلو باعث می شود رانندگان دیگر و عابرین پیاده، خودرو شما را در آن شرایط بهتر ببینند که این امر به مقدار قابل توجهی امکان تصادف را کاهش می دهد.

با رعایت چه نکاتی می‌توانیم سفری امن و مطمئن را تجربه کنیم؟

به طور کلی مجموعه الزامات سفر در هوای بارانی به دو دسته کلی تقسیم می شوند

 • آماده بودن خودرو و تجهیزات آن
 • آگاهی و آمادگی راننده

آماده بودن خودرو در رانندگی در هوای بارانی شامل چه مواردی می‌شود؟  

   1. لاستیک مناسب رانندگی در باران
   2. تجهیزات روشنایی
   3. سالم بودن سیستم برف پاک کن خودرو
   4. سلامت ترمز ها

حال تصور کنید در یک جاده مشغول به رانندگی هستید و باران شروع به باریدن می کند، اولین اقدام تنظیم سرعت خودرو است، اگر از کروز کنترل استفاده می کنید سریعاً آن را قطع کنید، فاصله خودرو خود را با خودرو مقابل بیشتر کنید، با سرعت مطمئن حرکت کنید، برف پاک کن ها را مطابق با شدت باران تنظیم کنید، رفتار رانندگی خود را با شرایط جوی تغییر دهید و هوشیارتر باشید.

تیک‌ آف کردن در اتومبیل
بخوانید

1. شاداب و سرحال پشت رول بنشینید!

در شرایط جوی نا مساعد، تمرکز کامل و توجه جدی راننده به جاده بیشتر از دیگر مواقع اهمیت دارند، بنابراین حتما سرحال و قبراق پشت فرمان بنشینید و اگر حتی کمی احساس خستگی می‌کنید، توقف کرده و دقایقی استراحت کنید…

2. با چراغ روشن حرکت کنید!

یک استراتژی مهم برای هوای بارانی استفاده صحیح از چراغ های جلو خودرو است. استفاده از دی لایت در چراغ های جلو باعث می شود رانندگان دیگر و عابرین پیاده، خودرو شما را در آن شرایط بهتر ببینند که این امر به مقدار قابل توجهی امکان تصادف را کاهش می دهد.

3. 30 دقیقه ابتدای رانندگی در هوای بارانی، خطرناک ترین زمان!

در لحظات اولیه بارندگی جاده بسیار لغزنده است، برخی رانندگان خطرات جاده را درک نمی کنند، ممکن است روغن یا بنزین ریخته شده در سطح جاده با باران مخلوط شده و یک سطح بسیار لغزنده را ایجاد کند.

بهتر است در 30 دقیقه تا یک ساعت ابتدای بارندگی از شتاب گیری بی مورد اجتناب کرده و کمتر از ترمز استفاده کنید تا باران، سطح جاده را از روغن پاک کرده و شرایط جاده برای رانندگی بهتر شود، بخاطر داشته باشید زمان ترمز گرفتن در جاده های خیس بیشتر از جاده‌های خشک است و از گرفتن ترمزهای ناگهانی که موجب سُر خوردن خودرو می شود، جداً خودداری نماید.

4. فرمان خودرو را با هر دو دست کنترل کنید!

هنگامی که در هوای بارانی می رانید، آب گرفتگی های مسیر و دریاچه هایی که معمولا سرو کله شان وسط بزرگراه ها پیدا می شود، از بزرگترین خطرات در کمین شما هستند.

ردیاب (GPS) خودرو چیست
بخوانید

زمانی که با سرعت وارد یکی از آن ها می شوید، به یکباره نیرویی بازدارنده را در مقابل حرکت خودرو حس می‌کنید (به این اتفاق، آب سواری می گوییم)، همچنین احتمال اینکه فرمان خودرو به طور ناگهانی به یک سمت کشیده شده و باعث انحراف خودرو شود بسیار زیاد است، بنابراین زمانیکه در بارندگی سفر می‌کنید، نیروی بیشتری صرف هدایت فرمان خودرو کنید.

5.دید راننده نسبت به جاده و محیط اطراف

در زمان بارش باران دما هوا پایین می آید و دما بالای داخل خودرو موجب بخار کردن شیشه‌ها و کمتر شدن دید راننده می شود، برای رفع این مشکل استفاده از بخاری ماشین بهترین گزینه است.

بدین صورت که ابتدا خروجی باد گرم سیستم تهویه هوا خودرو را روی شیشه ها تنظیم کرده و بهترین سرعت فن را متناسب با میزان شدت بخار روی شیشه انتخاب کنید. همچنین برای برطرف کردن بخار شیشه عقب خودرو، از گرمکن شیشه عقب استفاده کنید.

در نظر داشته باشید درصورتیکه دما هوا بیرون خیلی سرد نباشد، می توانید با باز کردن شیشه خودرو نیز دما داخل ماشین را با بیرون یکسان کنید و برای جلوگیری از ورود باران به داخل خودرو می توان از باران گیر شیشه خودرو هم استفاده نمود.

6. از تغییر مسیر تندوتیز و ناگهانی اجتناب کنید!

همواره به یاد داشته باشید که چسبندگی خودرو در این شرایط قابل پیش بینی نیست، بنابراین سعی کنید زمان تصمیم گیری برای تغییر مسیر خود را کاهش دهید تا مجبور به تغییر ناگهانی نشوید، چرا که در شرایط بارانی، احتمال کم فرمانی، بیش فرمانی و در نهایت اسپین شدن خودرو بسیار بیشتر است.

اقدامات صحیح پس از تصادف یا نقص فنی خودرو
بخوانید

کلام آخر مطلب رانندگی در هوای بارانی

روش صحیح رانندگی در هوای بارانی کاهش سرعت و زیاد کردن فاصله اتومبیل با سایر خودروهاست.
اگر این موارد را به طور کامل رعایت کنید، شما راننده خوبی برای راندن در هوای بارانی خواهید بود.

در این مطلب، سعی شد به تمام نکات و موارد لازم برای داشتن یک رانندگی امن و بدور از استرس در آب و هوای نا مساعد، از پیش پا افتاده ترین نکته تا نکاتی که تنها رانندگان حرفه ای قادر به انجام آنها هستند بپردازیم.

در پایان با توجه به ورود به فصل باراندگی و لغرنده شدن سطح زمین، پیشنهاد می کنیم تا تمرکز و آرامش خود را حین رانندگی حفظ نمایید و با رعایت نکات ایمنی حین رانندگی، خود را از خطرات رانندگی در فصل بارش ها دور نگاه دارید.

در صورت وجود هر گونه حادثه با یک تماس فوری با امداد خودرو 1593 همکاران ما سریعا به محل حادثه خواهند آمد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن