سیستم-اتو-هلد

نحوه عملکرد سیستم اتو هلد

سیستم اتو هلد

سیستم اتو هلد یا Auto Hold به عنوان آپشنی جهت جلوگیری از فرسوده شدن موتور خودرو و صرفه جویی در مصرف سوخت و همچنین احساس راحتی بیشتر برای راننده طراحی شده و البته کاربرد این سسیستم بیشتر در مواقع ترافیک می باشد.

یکی از سیستم های ایمنی و پیشرفته ای که امروزه در اکثر خودروها تعبیه می شود، سیستم ترمز خودکار یا Auto Hold می باشد. این سیستم به راننده کمک می کند تا از فشردن مداوم پدال ترمز در مواقعی که نیاز به حرکت و ایست پشت سر هم دارد، رهایی یابد. در حقیقت سیستم اتو هلد ، برای کاهش میزان خستگی در ترافیک های سنگین طراحی شده است تا بدین ترتیب بدون نیاز به فشردن پدال ترمز، خودرو را در حالت سکون قرار دهیم. این سیستم عملکرد متفاوتی با سیستم ترمز دستی دارد که در ادامه به معرفی و بررسی چگونگی عملکرد آن خواهیم پرداخت.

نحوه عملکردن اتوهلد چگونه است

در حقیقت اتو هلد، سیستمی است که راننده را از گرفتن و رها کردن‌ های مداوم ترمز‌ در ترافیک و… آسوده می کند، همچنین این سیستم از حرکت ناخواسته خودرو در سرازیری‌ ها‌ نیز جلوگیری به عمل می آورد.

گفتنی است در ترافیک‌ های طولانی مدت، پای راننده باید دائما بر روی پدال ترمز باشد، از این رو کاربرد سیستم اتو هلد می تواند بسیار پرکابرد و مفید واقع شود.

در خودروهای دنده دستی، راننده باید پس هر بار راه افتادن، عمل نیم کلاچ را انجام دهد و نیز هنگامی‌ که خودرو متوقف است پای خود را بر روی پدال ترمز قرار دهد تا خودرو حرکت اضافی نداشته باشد. البته در توقف های طولاتی مدت می توان از ترمز دستی استفاده کرد.

اقدامات عجیب خودروسواران لاکچری برای نقض ممنوعیت‌ تردد
بخوانید
سیستم-اتو-هلد
سیستم-اتو-هلد

این موضوع در خصوص خودروهای مجهز به دنده اتومات نیز وجود دارد، بدین صورت که راننده یا باید دسته ‌دنده را در حالت خلاص (حالت N) قرار دهد و پای خود را بر روی پدال ترمز قرار دهد و یا باید دسته‌ دنده را در حالت حرکت (حالت D) قرار دهد و با پدال ترمز خودرو را کنترل نماید که این موضوع موجب خستگی فرد می گردد.

در چنین شرایطی سیستم AUTO HOLD می تواند کمک شایانی به راننده نماید. در واقع عمکرد سیستم اتو هلد بدین نحو است که زمانیکه شما خودرویتان را متوقف کردید، دیگر لازم نیست برای ثابت نگه‌ داشتن خودرو، پدال ترمز را همچنان بفشارید و یا از ترمزدستی استفاده نمایید؛ خودروی شما به کمک این سیستم ثابت خواهد ماند تا زمانیکه شما پدال گاز را فشار دهید.

براین اساس با فشردن پدال گاز، خودرو حرکت خواهد کرد و مجدداً درصورتی‌ که خودرو را متوقف کنید و پای خود را از روی پدال ترمز بردارید خودرو ثابت می‌ ماند تا وقتی‌ که دوباره پدال گاز را فشار دهید.

از این رو با وجود سیستم اتو هلد ، در مواقع ترافیک دیگر هیچ نیازی به اعمال فشار بر پدال ترمز نخواهیم داشت.

در داخل کابین دکمه ای برای فعال یا غیر فعال کردن این سیستم وجود دارد که معمولا در اطراف دکمه ی مربوط به ترمز دستی قرار می‌گیرد.

مزایا سیستم اتوهلد

اولین مزیت این سیستم ،راحتی بیش از حد راننده است چرا که باعث می گردد راننده فقط به فکر فشردن پدال گاز باشد.اما سیستم اتوهلد مزایایی دیگری هم دارد.در خودروهایی اتوماتیکی که این سیستم را ندارد اهرم دنده به دفعات جابجا خواهد شد و در جعبه دنده های اتوماتیک تغییر زیاد اهرم دنده از حالت D به حالت N باعث استهلاک زیاد جبعه دنده خواهد شد. در نتیجه این سیستم باعث خواهد شد که عمر جعبه دنده زیاد گردید.

توربو شارژ خودرو چیست؟
بخوانید

در پایان تاکید می کنیم که تمامی سیستم های کمک راننده موجود در جهان نیاز به مراقبت راننده دارد ،به عبارتی راننده در تمامی طول استفاده از این سیستم های باید حواسش تمام و کمال جمع باشد چرا که این سیستم های الکترونیکی گاها دچار ایراد می گردند و وظیفه خود را به خوبی انجام نمی دهند. از همین رو زمانی که از اتوهلد استفاده می کنید پس از ایست کامل، پای خود را به آرامی از روی پدال ترمز بردارید و مطمئن گردید که اتوهلد خودرو را ثابت کرده باشد چرا که بعضا گزارش شده اتوهلد بدرستی عمل نکرده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن