ترمز-دیسکی4

نحوه عملکرد ترمز دیسکی

ترمز دیسکی

اکثر خودروهای مدرن دارای ترمزهای دیسکی در چرخ های جلویی هستند. و برخی نیز دارای دیسک ترمز در هر چهار چرخ می باشند. این بخشی از سیستم ترمز است که کار توقف خودرو را انجام می دهد. ترمز در خودروها نقشی حیاتی دارد لذا آشنایی هرچه بیشتر و کامل تر با سیستم های ترمز به کمک و نگه داری بیشتر از این سیستم حیاتی در خودرو کمک می نماید. سیستم ترمز دیسکی که به طور معمول در چرخ های جلو خودرو استفاده می شود. و در برخی از خودروها در هر چهار چرخ مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع ترمزهای دیسکی معمول در خودروها ترمز دیسکی با گیره شناور تک سیلندر است. که در این مقاله در مورد آن بیشتر اشاره خواهیم کرد.

سیستم ترمز خودرو

سیستم ترمز خودرو، به این منظور شکل گرفته که با اراده راننده، در ناحیه چرخ‌ ها تولید اصطکاک کرده. و سرعت ماشین را کم و در نهایت آن را متوقف سازد. به این منظور، این سیستم بین لنت ترمز و دیسک چرخ اصطکاک ایجاد نموده. و شتاب منفی را شکل می‌ دهد تا سرعت کم شده یا اتومبیل به طور کامل متوقف شود.

امروزه کارکرد این سیستم‌ ها فراتر رفته است. و علاوه بر کاهش سرعت و توقف اتومبیل، در هندلینگ آن هم نقش مهمی دارد. این ویژگی مخصوصا در پیچ‌های خطرناک، به شدت به اتومبیل کمک می کند. و از لغزش‌ های خطرناک روی جاده یا تغییر جهت آن جلوگیری می‌ کند.

ترمز-دیسکی2

سیستم ترمز دیسکی

  • یک دیسک چدنی که به همراه چرخ دوران می کند.
  • مجموعه کالیپر که به شغال دست متصل است. گیره که شامل پیستون نیز می شود.
  • لنت های دیسک که بر روی کالیپر سوار شده اند.
  • لنت های ترمز
  • کالیبر که شامل یک پیستون
  • روتور یا قسمت گردنده ماشین که بر روی توپی چرخ سوار شده است.
بیمه تکمیلی امدادگران امداد خودرو
بخوانید

برای درک بهتر این سیستم شباهت بسیاری به سیستم ترمز دوچرخه که به صورت لقمه ای معروف بوده، می باشد. در آن سیستم شما با فشار به دسته ترمز و انتقال نیرو توسط سیم ترمز دوچرخه خود را متوقف می کردید. اما در این سیستم این انتقال نیرو توسط روغن ترمز و فشار هیدرولیک انجام می گیرد.

هنگامی که فشار هیدرولیک به پیستون کالیپر اعمال شود، پیستون به لنت داخلی نیرو اعمال می گردد. تا با دیسک تماس پیدا کند. با افزایش فشار، کالیپر به سمت راست حرکت نموده. و سبب تماس لنت بیرونی با دیسک می شود. نیروی ترمزی به وسیله اصطکاک بین لنت هایی که بر خلاف جهت همدیگر دیسک را می فشارند تولید می شود. البته ترمزهای دیسکی از اصطکاک بین لنت و دیسک برای افزایش قدرت ترمز استفاده نمی کنند. در حالی که ترمزهای کاسه ای از این روش برای افزایش قدرت ترمز استفاده کرده و به دلیل کشش لنت، قدرت کمتری در مقایسه با ترمزهای دیسکی تولید می کنند.

تنظیم ترمز دیسکی

ترمز ديسکي با ساييده شدن لنت، خود به خود تنظيم مي شود. سوراخ سيلندر ترمز شياري دارد که يک لاستيک در آن قرار داشته است. و اين لاستيک پيستون را محکم در برگرفته. زمانی که ترمز گرفته مي شود. پيستون به طرف ديسک حرکت نموده و لاستيک تغيير شکل مي دهد اما به پيستون می چسبد.

ترمز-دیسکی3

تعمیر ترمز دیسکی

بیشترین تعمیر و نگهداری که ترمز به آن نیاز دارد، تعویض لنت است. روی لنت ترمزهای دیسکی معمولاً قطعه فلزی وجود دارد که شاخص خوردگی می نامند. وقتی مقدار معینی از گوشت لنت خورده شود، شاخص خوردگی با دیسک تماس پیدا کرده. و سوت می‌ کشد. و در خودروهای جدید نیز چراغ لنت خودرو روشن می گردد. معنای این سوت این است که زمان تعویض لنت ها فرا رسیده است. البته گاهی نیز صدای لنت از جنس نامرغوب آن است. روی کالیپر هم یک شکاف بازدید وجود دارد. که از طریق آن می‌ توانید ببینید چه مقدار از گوشت لنت خورده شده است.

امداد خودرو رضوانشهر - خودرو بر رضوانشهر - حمل خودرو رضوانشهر
بخوانید

گاهی‌اوقات، خوردگی زیاد لنت به روتور هم منتقل می‌گردد. این امر زمانی رخ می دهد. که یک لنت فرسوده برای مدتی طولانی تعویض نشود. گاهی‌اوقات هم ممکن است روتور خم شده یعنی حالت صاف و تخت را از دست بدهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن