تمیز-کردن-ماشین

نحوه تمیز کردن ماشین

شست و شوی مرتب ماشین راز زیبایی آن

از جمله کارهایی که می‌توانید از طریق آن زیبایی همیشگی را به ماشین خود هدیه دهید، شست و شوی مرتب ماشین است.

البته دقت کنید نه هر شست و شویی و نه با هر روشی؛ بلکه شست و شوی اصولی که هم می‌تواند زیبایی را برای ماشین شما به ارمغان بیاورد و هم به طول عمر آن بیفزاید.

سپردن ماشین به کارواش جهت شست و شو هر چند که می‌تواند کار را برای شما راحت‌تر میکند؛ اما چون اغلب ماشین را با فشار زیاد آب می شویند، در برخی مواقع ممکن است موجب صدمه رسیدن به رنگ ماشین و رنگ پریدگی آن شود.

بنابراین اگر فرصت نمیکنید و البته آب را زیاد هدر نمی‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم خودتان ماشینتان را با رعایت اصول زیر بشویید:

تمیز کردن تیغه‌های برف پاک‌کن

اگر تیغه‌ های برف پاک کن تمیز نباشد، ممکن است شیشه ماشین را کثیف کند و نیز به شیشه ها آسیب برساند. بنابراین سعی کنید آن‌ها را حداقل ماهی یک بار آن هم با محلول آب ولرم و صابون تمیز و پاک کنید. ابر را به این محلول آغشته کنید و آن را به موازات تیغه‌ها بکشید.

رفع کم و کاستی‌های ماشین به محض وقوع آن‌ها

اگر ماشین شما دچار کم و کاستی‌هایی هست، نگذارید که روی هم انباشته شوند. سریع برای رفع آن‌ها اقدام نمایید. با این کار ماشین شما همیشه نو و تمیز به نظر می رسد.

خشک کردن بدنه ماشین

نکته‌ی مهم پس از شستشوی ماشین این است که، آن را با یک دستمال مناسب و یا یک ابر و شامپوی مخصوص خودرو، خشک کنید. اگر قطرات آب را از روی سطح ماشین تمیز نکنید، روی سطح خودرو پس از خشک شدن لکه‌هایی دیده می شود که به میزان زیادی از زیبایی ماشین میکاهد. به خصوص زمانی که رنگ ماشین تیره باشد، این لکه‌ها بیشتر به چشم خواهد خورد و از میزان درخشش آن کم خواهد کرد.

قانون منع تردد در شب
بخوانید

بنابراین سعی کنید پس از شست و شوی بدنه خودرو آن را سریع خشک کنید.

به خصوص زمانی که هوا گرم است و قطرات آب سریع خشک می‌شود، باید سرعت عمل بیشتری داشته باشید.

تمیز کردن شیشه ماشین

یک راه برای تمیز کردن شیشه ماشین این است که مقداری آب روی آن اسپری کنید و سپس آن را با روزنامه پاک کنید.

از محلول سرکه و آب نیز می‌توانید برای تمیز کردن شیشه ماشین استفاده کنید.

سه استکان سرکه را با یک استکان آب مخلوط کنید و سپس یک دستمال تمیز، نرم و لطیف را به آن آغشته کنید و دستمال را روی شیشه بکشید.

هنگامی که بارندگی شدید باشد و موجب کثیفی بیش از اندازه شیشه می‌شود، می‌توانید برای تمیز کردن آن از نوشابه مشکی استفاده کنید. دستمال تمیز و نرمی را به نوشابه مشکی آغشته کنید و روی شیشه بکشید. می‌توانید خود نوشابه را مستقیماً روی شیشه بریزید و آن را سریع پاک کنید. فقط باید مواظب باشید نوشابه به بدنه خودرو نریزد. چون ممکن است به رنگ بدنه آسیب بزند.

جالب است بدانید حتی پاک کردن لاستیک‌ها و پوشش‌های اطراف اتومبیل با نوشابه مشکی سریع تمیز می‌شوند و برق می‌زنند.

توجه کنید اگر نوشابه را سریع از روی شیشه تمیز نکنید و نوشابه خشک شود، شیشه کثیف‌تر شده و آلودگی و میکروب صد برابر بیشتر به شیشه می‌چسبد. پس سعی کنید زمانی که از نوشابه برای تمیز کردن شیشه استفاده می‌کنید، سرعت عمل داشته باشید و سریع آن را از روی شیشه تمیز نمایید.

تمیزکاری داخل خودرو و کنسول سرنشینان

تمام زیرپایی‌ها، صندلی‌ها را جاروکشی کنید، از سر باریک جارو برای دسترسی به نواحی دشوارتر و جاروکردن آن نواحی بهره ببرید.

علت ساییدگی لاستیک در خودروها
بخوانید

می‌توانید از شامپو‌های بلا‌استفاده برای از بین بردن لکه‌های روی داشبورد استفاده کنید.

داشبورد، فرمان و تهویه‌های داخلی را با کمک یک تکه پارچه‌ی لباسی تمیز یا هر دستمال دیگری تمیز نمایید. همچنین می‌توانید از وسایلی چون گوش‌پاک‌کن برای زدودن غبارات فضاهای بسته مانند محل نگهداری سکّه‌ها استفاده کنید.

شیشه‌ها را با شیشه‌شوی‌های غیرآمونیاکی اسپری کنید و سطح شیشه را با پارچه‌ای خشک از آلودگی‌ها بزدایید. کمی شیشه را پایین بدهید تا به سطح آلوده‌ی فوقانی شیشه نیز دسترسی داشته باشید و آن‌ را نیز تمیز کنید. بعد از اینکه شیشه کاملاً خشک شد می‌توانید از روزنامه‌ی مچاله شده نیز برای پاک کردن کامل شیشه استفاده نمایید.

دقیقاً به مانند زمانی که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید و از خمیردندان استفاده می‌برید، می‌توانید از همان خمیردندان یا یک شامپوی بلااستفاده برای برق انداختن سینه و داشبورد استفاده کنید. سعی کنید پاک‌ کردن را به شکل دایره‌وار انجام دهید زیرا صرفاً چپ‌ و راست کردن دستمال به صورت افقی نتیجه‌ی دلخواه را به همراه نخواهد داشت.

صندلی‌های خودرو را پولیش کنید.

برای برق انداختن صندلی‌ها از یک ماده‌ی پرقدرت و پاک‌کننده مرغوب، به همراه یک اسفنج استفاده نمایید. این‌کار صندلی‌های‌ شما را مثل روز اول نو میکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن