موتور جدید CVVD شرکت هیوندای

موتور هیوندای مجهز به فناوری CVVD

موتور هیوندای مجهز به فناوری CVVD

شرکت هیوندای از دستاورد جدید خود، مدت زمان متغیر سوپاپ (Continuously Variable Valve Duration) یا CVVD یا (Continuous variable valve timing) DVVT رونمایی کرد. تغییر زاویه ی میل سوپاپ یا همون باز شدن متغیر سوپاپ ها تعریف ساده ی این سیستم است. این موتور از نوع 1.6 لیتری توربوشارژر بوده و چینش سیلندرها در آن به صورت V4 است. کد این موتور Smartstream G1.6 T-GDi بوده، 180 اسب بخار قدرت و 265 نیوتون متر گشتاور نیز خروجی آن هستند. و از جدیدترین تکنولوژی موتورهای CVVT در ساخت آن استفاده شده است. یکی از ویژگی های این فناوری جدید می‌توان به عملکرد و بهره‌وری آن اشاره کرد. که عملکرد آن ۴درصد و بهره وری آن نیز ۵ درصد بهبود بخشیده شده است. و همچنین ۱۲ درصد آلایندگی کمتری دارد.

عملکرد موتور CVVT

عملکرد این موتور هیوندای به این صورت می باشد که سیستمی که خیز سوپاپ ​​را تغییر می‌دهد، حجم هوای ورودی مجاز به داخل سیلندر موتور را کنترل می‌کند؛ در حالی که سیستم زمان‌بندی سوپاپ تعیین می‌کند که سوپاپ در چرخه کارکردی موتور، باید چه زمانی باز و چه زمانی بسته شود. سیستم هیوندای با تنظیم مدت زمان باز بودن سوپاپ، کار می‌کند و این به موتور اجازه می‌دهد که عملکرد بهتری در شرایط رانندگی مختلف داشته باشد.

موتور جدید CVVD شرکت هیوندای
موتور جدید CVVD شرکت هیوندای

در هنگام رانندگی با سرعت ثابت، CVVD سوپاپ ورودی را تا اواسط مرحله تراکم باز نگه می‌دارد. و در زمان‌های نزدیک به انتهای کورس آن را می‌بندد. در نتیجه این کار کمک می‌کند تا با کاهش مقاومت تراکمی، بهره‌وری سوخت بهبود یابد. با این حال در شرایطی که موتور خروجی بالایی دارد همانند زمانی‌ که خودرو با سرعت بالا حرکت می‌کند، سوپاپ ورودی در ابتدای مرحله تراکم بسته می‌شود تا مقدار هوای مورد استفاده برای احتراق افزایش یابد که باعث افزایش گشتاور، شتاب و عملکرد موتور می‌شود.

انواع موتور خودرو ها
بخوانید

سیستم CVVD هیوندای با سری جدید موتورهای اسمارت‌استریم (Smartstream) این شرکت به بازار عرضه خواهد شد. و اولین‌ نسخه، نمونه‌ی توربوشارژ ۱/۶ لیتری چهار سیلندر با قدرت ۱۸۰ اسب‌بخار و گشتاور ۲۶۴ نیوتن‌متر است. این موتور در یکی از مدل‌های کیا هم استفاده خواهد داشت. با این حال اطلاعات مربوط‌به مدل کیا مجهز به قابلیت‌های فناوری CVVD در آینده اعلام می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن