عواقب خواب آلودگی در رانندگی

عواقب خواب آلودگی راننده

خستگی و خواب آلودگی راننده مي تواند برهوشياری و در نتيجه بر عملكرد شناختی رانندگان تاثير منفی بگذارد. تصادفات رانندگی به علت خواب آلودگی در افرادی كه بيش از 60 ساعت در هفته كار می كنند، يا ساعت های كاری نامنظم داشته و يا شب كار هستند، شيوع بيشتری دارد. رانندگي همراه با خواب آلودگی بيش از چهار برابر، خطر تصادفات رانندگی را افزايش می دهد.

دكتر خسرو صادق نيت روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار پزشكی ايرنا اظهار كرد: برخی خواب آلودگی ها غيرطبيعی است كه به دنبال بيماري های خواب رخ می دهد؛ اين نوع از خواب آلودگی ها در طول ساعات مختلف روز بروز می كنند و باعث افت كيفيت عملكرد روزانه افراد در زندگي و شغل آنها می شود.

وي افزود: درصد زيادی از تصادفات مرگبار ناشي از خواب آلودگي است؛ رانندگي در ساعات خواب آلودگي طبيعي خطر تصادفات را كه شامل مرگبارترين تصادفات است، بالا مي برد.

همچنین خاطرنشان كرد: اگر برخی رانندگان مجبورند در اين ساعات رانندگی كنند، بايد دقت داشته باشند كه هرگونه علامتی شامل خميازه كشيدن، سنگينی پلك ها، فراموشی مسافت طی شده، عدم تمركز و انحراف از جاده از علائم خواب آلودگی است و بايد چند دقيقه ای توقف كنند و صورت خود را آب بزنند و چايی يا قهوه بنوشند و سپس به مسير ادامه دهند.

وي توضيح داد: خواب آلودگی شامل خواب آلودگی طبيعی و غيرطبيعی است. خواب آلودگی طبيعی از ساعت 22 آغاز می شود، در ساعت 24 تا پنج به اوج خود می رسد و از ساعت پنج به بعد كاهش می يابد. خواب آلودگی در ساعت 13 تا 15 نيز طبيعی است. و وقفه های تنفسی در حين خواب شبانه و همچنين برخی بيماری ها سبب بروز خواب آلودگي هاي غيرطبيعي در ساعت مختلف روز مي شوند.

عوامل استارت نخوردن اتومبیل
بخوانید
عواقب خواب آلودگی در رانندگی
عواقب خواب آلودگی در رانندگی

عواملی باعث خواب آلودگی راننده هنگام رانندگی می شود؟

خواب آلودگی و خوابیدن در هنگام رانندگی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد :

• کمبود خواب
بین ۷ تا ۸ ساعت خواب کامل به همه توصیه می شود اگر این مقدار ساعت برای فرد امکان پذیر نباشد از کمبود مزمن خواب رنج می برند. انتخاب سبک زندگی و خواسته های شخصی مانند متعادل کردن کار ، خانواده یا سایر مسئولیت ها خواب را محدود می کند.
• اختلالات خواب
اختلالات خواب غیرقابل تشخیص یا ناشناخته خواب ، مانند آپنه خواب ، نارکوپسی یا سندرم پاهای بی قرار منجر به خواب آلودگی بیش از حد در روز می شود. اختلالات خواب می تواند باعث تکه تکه شدن خواب یا اختلال در خواب شود ، که از کیفیت خواب یا ترمیمی جلوگیری می کند و بدهی انباشته خواب را در پی دارد.
• محدودیت خواب مرتبط با شغل
کارگران شیفت و همچنین آنهایی که ساعات طولانی کار می کنند ، شیفت های طولانی یا بیش از یک کار دارند ، به خصوص مستعد تجربه خواب آلودگی هستند.
• مصرف الکل و استفاده از داروهای خاص
هر دو می توانند باعث خواب آلودگی یا تشدید اثرات آرام بخش از هر علت دیگری شوند.
• عوامل طبیعی شبانه
ضربان ساز شبانه روزی یا همان ساعت بیولوژیکی در مغز ، به طور طبیعی بدن ما را برای خوابیدن در زمانهای خاص تنظیم می کند. به طور طبیعی خواب آلودگی حین رانندگی در زمان بعد از ظهر و شب وجود دارد. این “مناطق آسیب پذیری” مواقعی است که تصادفات هنگام رانندگی به احتمال زیاد رخ می دهد و مخصوصاً برای کارگران شیفت کاری یا کارمندان شاغل در ساعات طولانی خطرناک است.

تیک‌ آف کردن در اتومبیل
بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن