ساییدگی-لاستیک-در-خودروها1

علت ساییدگی لاستیک در خودروها

 ساییدگی لاستیک در خودروها

بخش مهمی از ایمنی خودرو بستگی به سلامت چرخ‌ های آن دارد. لاستیک‌ ها بار وزن وسیله را به دوش می‌کشند. و اگر خراب شوند یا به‌ درستی عمل نکنند، خودرو خراب می‌ شود و در تردد هایش حوادث می‌ آفریند. لاستیک سایی یعنی زمانی که آج خودرو از بین می‌رود و سطح تایر ها صاف می‌شوند، و ساییدگی لاستیک خودرو رخ می دهد. اگر آج‌ های خودرو از بین بروند، رانندگی در سطوح معمولی و آسفالت‌ های خیابان نیز دشوار می‌ شود، چه برسد به اینکه بخواهید روی سطحی صاف و لغزنده رانندگی نمایید.

هندلینگ

در مبحث خودرو، بحثی است بنام هندلینگ ( که به معنی همان خوش دستی ماشین است ) که البته بخش عمده ای از آن مربوط به مسائل فنی و طراحی خودرو می شود و بخشی از آن هم ناشی از میزان بودن تنظیم های خودرو است. خودرویی که تنظیم باشد، رانندگی به مراتب لذت بخش تر و راحت تر خواهد بود.

تنظیم فرمان خودرو

فرمان ماشین در حین حرکت نباید به چپ یا راست منحرف شود، حتی اگر آن را رها هم کنید، نباید چنین اتفاقی بیفتد. گاهی هم فرمان لرزش دارد، بعضی از اوقات هم تنظیم فرمان به قدری به ریخته است که اصطلاحا می گویند فرمان گیج است چون بدرستی عمل نمی کند. همه این موارد به اضافه موارد متعد دیگر می توانند علل مختلفی داشته باشند. از خرابی و سائیدگی پلوس ها گرفته تا ایراد در بالانس چرخها و یا حتی تنظیم نبودن باد لاستیک ها. که قضاوت در مورد این موارد متعدد کار تعمیرکار است تا بتواند عیب اصلی را تشخیص دهد. و این مهم ترین بخش یک کار تعمیراتی است.

خرید اینترنتی لنت ترمز از ترمزچی: انتخابی هوشمندانه و اطمینان بخش
بخوانید

ساییدگی غیر عادی لاستیک خودروها

سائیدگی غیر عادی لاستیک ها نشانه خوبی است برای اینکه متوجه شویم که زمان تعویض آنها فرا رسیده. ولی آیا این می تواند هشداری باشد برای اینکه شما متوجه شوید که بخش های دیگر خودرو از جمله: فرمان، جلوبندی و فنر بندی آن نیز دچار مشکل شده است؟ اگر با این هشدارهای اولیه آشنایی باشید می توانید با کارهایی که جزء تعمیرات پیشگیرانه است باعث شوید که از خرابی خودرو در جاده ها جلوگیری کنید.

فرمان خودرو

اگر خودرو شما به هنگام رانندگی به یک سمت کشیده می شود ( بخصوص زمانی که فرمان را رها می کنید) اولین کاری که باید انجام دهید این است که میزان بودن باد لاستیک ها را چک کنید. اما اگر باد لاستیک ها را چک کردید و تنظیم بودند، ممکن است، میل فرمان نامیزان باشد یا زاویه کمبر و کستر درست نباشند. یا اینکه فرمان درست در مرکز تنظیم نشده باشد. اگر فرمان ماشین شما بیش از اندازه بازی دارد یا به سختی می پیچید، باید مارپیچ فرمان و قطعات داخلی جعبه فرمان را چک نمایید.

ساییدگی-لاستیک-در-خودروها

فنر بندی

فنر بندی ماشین از اجزای متعددی تشکیل شده اند. در این حالت لازم است که همراستایی چرخها و یاتاقانهای آن ها و بوش و میله تعادل و بازوهای کنترل فنر و خود فنرها را بررسی نموده اگر بخش هایی از فنر ها دچار سائیدگی شده اند یا صدمه دیده اند باید تعویض شوند. چون اگر این کار انجام نشود باعث فرسودگی و صدمه دیدن پیش از موعد سایر بخش های سیستم فنر بندی و خودرو می شود.

چگونگی تشخیص رنگ خودرو
بخوانید

همراستایی

برای هدایت کردن مناسب و درست خودرو و جلوگیری از سائیدگی لاستیک ها، نیاز است که چرخها هم راستا باشند. این کار باعث می شود. که از سائیدگی و اصطکاک و سر خوردن چرخها ممانعت شود. ضمن اینکه میزان مصرف سوخت هم کاهش می یابد. و از وارد آمدن فشار بر روی فرمان و سیستم فنر بندی کاسته می شود. و هدایت خودرو راحت تر و بهتر می شود. برای همراستایی و تنظیم چرخ های خودرو سه نوع تنظیم وجود دارد:

زوایای کبر، کستر و تفارب و تنافر زاویه چرخها ( toe in و toe out)

کمبر و کستر به معنی مقدار بیرون بودن و داخل بودن قسمت جلوی چرخ ها است. هدف از این تنظیم توزیع بار خودرو بطور متوازن بر روی سطح جاده است. این کار باعث می شود که فرمان دهی خودرو صورت گیرد و از سایش لاستیک ها جلوگیری شود.

زاویه کستر

زاویه کستر میزان داخل یا بیرون بودن زاویه چرخهاست. تنظیم بودن زوایه کستر باعث می شود که چرخاندن فرمان خودرو راحت تر صورت گیرد. حرکت ماشین بر روی جاده از تبات بهتری برخودار باشد و برگشت فرمان در هنگام پیچیدن بهتر صورت گیرد. زوایای: ” تو این ” و ” تو اوت ” هم از این جهت مهم هستند. اگر آن ها را با پاهای خودتان مقایسه نمایید، اگر قسمت جلوی چرخ ها بطرف داخل متمایل باشند. مثل حالتی است که نوک پاهای شما به طرف داخل متمایل هستند و بر عکس ” تو اوت ” به معنی متمایل بودن نوک انگشتان بطرف خارج است. خارج از تنظیم بودن این زوایا باعث سایش لاستیک ها می شود.

قیمت مصوب لاستیک در سامانه ۱۲۴ بارگذاری شد
بخوانید

انواع ساییدگی لاستیک چیست؟

  • ساییدگی کنار لاستیک‌ ها
  • ساییدگی وسط تایر ها
  • سایش لبه‌ های بیرونی لاستیک
  • تیزشدن لبه لاستیک‌ ها
  • پله‌شدن لاستیک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن