خودروهای بدون سرنشین

خودروهای بدون سرنشین

خودروهای بدون سرنشین

امروزه بسیاری از خودروهای بدون سرنشین و بدون کنترل انسان و فقط با یک کامپیوتر هوشمند اداره می شوند. برای مثال شما اگر در یکی از این نوع خودروها بنشینید، سیستم مسیریاب خودرو به‌صورت صوتی از شما مسیر موردنظر (مبدا و مقصد مورد نظر) را به صورت صوتی می‌پرسد و پس از پاسخ شما، اتومبیل را به مقصد موردنظرتان می‌رساند. این مدل تکنولوژی به منظور کاهش خطای انسانی شامل تصادفات و … ، تردد کمتر خودروها و جبران نبود جای پارک طراحی شده است.

خودروهای بدون سرنشین
خودروهای بدون سرنشین

انواع خودروهای بدون سرنشین

خودروهای بدون سرنشین شامل دو دسته می باشند: نیمه‌مستقل و کاملاً مستقل. خودروهای تمام مستقل به خودروهایی گفته می شوند که می‌تواند بدون هیچ تعاملی از راننده و بدون نیاز به آن و در هر شرایطی از جاده بین دونقطه مشخص جابه‌جا شود.

عملکرد خودروهای کاملاً مستقل:

شیوه ی کار این خودرو ها بدین صورت است که باید نقشه و موقعیت مکانی از محیط های  اطراف در اختیار خودرو قرار گیرد. که این کار توسط سنسورها و  مسافت‌یاب لیزری و دوربین اسکن خواهد شد. سپس خودرو فاصله خود تا اشیا و سایر خودروها را با محاسبه زمان رفت‌ و برگشت پرتوهای لیزری مشخص خواهد کرد.

بعد از این مرحله تجزیه و تحلیل داده ها انجام می شود و یک نقشه سه بعدی برای مسیر یابی ایجاد می شود. این جا سوالی که پیش می آید این است که همه ی تجهیزات بدست آمده نقشه به چه دردی می خورد؟ پاسخ آن این است که موقعیت برای زمانی که به هر دلیل  اعم از تغییرات آب و هوایی ، تغییرات جوی و هر رویداد دیگر که ممکن شود سیگنال‌های جی‌پی‌اس قطع شود یا باعث اختلال در روند مسیریابی شوند پیش بینی شده است.به این دلیل برای رفع این مشکل اتومبیل از ابتدا مبتنی بر نقشه از پیش طراحی شده خود حرکت می‌کند. که مدام با اطلاعات به دست آمده از سنسورها به‌روزرسانی می‌شود.

کلاهبرداران متقلب تحت عنوان پشتیبانی از امدادخودرو
بخوانید

شیوه ی عملکرد دوری از موانع و برنامه‌ریزی مسیر

نقشه داخلی علاوه بر موقعیت فعلی خودرو تمامی اشیا اطراف خود را هم بررسی می کند؛ از جمله اشیا متحرک و ثابت و به صورت یک کتابخانه در اختیار سیستم هوشمند قرار می دهد. اتومبیل بر این اساس اشیا را مدل سازی کرده و مسیر را پیش بینی خواهد کرد.

برنامه‌ریزی مسیر یک برنامه جامع است که به برنامه‌های کوچک‌تری مانند تشخیص مسیر کوتاه‌تر، تغییر خطوط در جاده، عبور از موانع، پیچیدن به سمت‌های مختلف، رعایت فاصله مناسب با سایر اتومبیل‌ها و… تقسیم می‌شود. این برنامه‌های کوتاه‌مدت به‌طور مستمر با استفاده از نقشه داخلی و اطلاعات به دست آمده از سنسورها در حال تغییر و تکمیل هستند. در نهایت این برنامه‌ها باعث می‌شوند که خودرو با ایمنی بالا و رعایت قوانین به هدف تعیین شده برسد. و استفاده از اطلاعات نقشه داخلی به‌ دلیل هدایت ایمن خودرو با توجه به علایم و قوانین راهنمایی و اجتناب از برخورد به موانع از مبدأ تا مقصد است.

برخی از کمپانی های ساخت خودروهای بدون سرنشین

  • خودروهای خودران BMW
  • خودروهای بدون سرنشین مرسدس بنز و ال جی
  • خودروهای خودران گوگل
  • خودروهای بدون سرنشین در ارتش آمریکا
  • تراکتور بدون‌سر نشین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن