تولید انبوه اتوبوس برقی

اولین خط تولید انبوه اتوبوس برقی کشور در ایران خودرو دیزل افتتاح می شود

اولین خط تولید انبوه اتوبوس برقی کشور در ایران خودرو دیزل افتتاح می شود

عصر خودرو- خط تولید انبوه اتوبوس برقی ای-آتروس (e-Atros) ایران خودرو دیزل با ظرفیت تولید سالانه چهار هزار دستگاه، فردا سه شنبه با حضور وزیر صمت افتتاح و آماده بهره برداری خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایکوپرس، عضو هیات مدیره ایران خودرو دیزل ظرفیت تولید اتوبوس برقی ای-آتروس را سالانه چهار هزار دستگاه اعلام و اظهار کرد: برای تولید این محصول، از سالن های تولید اتوبوس دیزلی آتروس با تجهیز برخی ابزارهای مخصوص برای نصب باتری، موتور و نصب اتصالات برقی استفاده شده است.

امضای تفاهم نامه تامین و تحویل 500 دستگاه اتوبوس برقی

مهدی بالو با اشاره به امضای تفاهم نامه تامین و تحویل 500 دستگاه اتوبوس برقی آتروس به وزارت کشور در سال جاری، بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، تا پایان امسال 100 دستگاه از این محصول تولید خواهد شد.

وی درخصوص مشخصات فنی محصول در مقایسه با رقبا خاطرنشان کرد: با بهره گیری از موتور پر قدرت با توان 350 کیلووات در حداکثر توان و 3500 نیوتن متر گشتاور بیشینه، قدرت و شتاب اولیه بسیار بالا رفته است، به طوری که حتی از نسخه دیزلی اتوبوس آتروس نیز بسیار قوی تر عمل می کند. این محصول می تواند با استفاده از شبکه بی سیم به مرکز کنترل از راه دور متصل شود تا علاوه بر نظارت بر مشخصه های عملکردی، قابلیت اطلاع رسانی به راننده برای جلوگیری و برطرف کردن عیوب احتمالی نرم افزاری و سخت افزاری  نیز را دارا باشد. بدین ترتیب تمامی اتوبوس های ناوگان قابلیت اتصال به یکدیگر و مرکز داده پردازی را دارند و برای اولین بار در ایران مفهوم خودروهای متصل (connected car) در محصولات تجاری پیاده سازی شده است.

شمارش معکوس برای خداحافظی با نیسان آبی | توقف تولید تا پایان سال
بخوانید

نایب رییس هیات مدیره شرکت ایران خودرو دیزل، با اشاره به قابلیت شیب روی 20 درصدی اتوبوس ای-آتروس با 80 مسافر و ذخیره انرژی در زمان ترمزگیری، عنوان کرد: این اتوبوس در مدت زمان حدود سه ساعت به طور کامل شارژ شده و با ظرفیت باتری 350 کیلووات ساعت، می تواند تا حدود 250 کیلومتر پیمایش داشته باشد.

وی با اشاره به این که اتوبوس برقی ای-آتروس دارای گارانتی دو ساله یا پیمایش 200 هزارکیلومتر است، افزود: موتور اتوبوس برقی شرکت ایران خودرو دیزل دارای پنج سال گارانتی و باتری آن نیز از هشت سال گارانتی برخوردار است.

اتوبوس برقی
اتوبوس برقی

تولید شارژر و ایستگاه های شارژ اتوبوس برقی

بالو با اشاره به این که تولید شارژر و ایستگاه های شارژ این محصول طی قراردادی به شرکت مپنا واگذار شده است، گفت: در حال حاضر به همراه 40 دستگاه اتوبوس، راه اندازی شش دستگاه شارژر نیز پیش بینی شده است که به منظور تهیه زیرساخت های شارژ، به همراه اتوبوس ها به شهرداری کرج تحویل داده خواهد شد.

به گفته این عضو هیات مدیره ایران خودرو دیزل، محصول اتوبوس برقی قابلیت بسیار خوبی برای صادرات به کشورهای همسایه را دارد و در داخل کشور، ارگان‌هایی هم چون سازمان اتوبوس رانی مشتری اصلی آن خواهند بود. اگر دولت حمایت خوبی از پروژه‌های برقی و داخلی سازی این خودروها کند، هزینه‌های ناشی از آلایندگی‌های زیست محیطی و مصرف سوخت کاهش خواهد یافت. در صورتی که ناوگان فعال مسافری در اتوبوسرانی تهران سه هزار دستگاه باشد، با جایگزینی اتوبوس های برقی، روزانه در حدود 270 هزار لیتر در مصرف گازوییل صرفه جویی خواهد شد.

فناوری خودروهای جدید
بخوانید

وی با اشاره به برنامه های آتی ایران خودرو دیزل در زمینه تولید محصولات برقی، عنوان کرد: در حال کار بر روی اتوبوس برقی 18 متری هستیم تا بتوانیم آن را وارد چرخه حمل و نقل عمومی کنیم. هم چنین تا پایان امسال نمونه های اولیه پنج محصول دیگر برقی نظیر ون باری، ون مسافری و کامیونت و کامیون برقی تولید و مراحل اخذ استانداردهای 85 گانه برای آن ها طی خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن